Jak může spor se šéfem posílit pracující – příklad kavárny v Brightonu

BHW_picket_VSíť pracovníků zaměstnaných v odvětví spojeném s ubytováním a stravováním v Brightonu (BHW) se dostala v létě do sporu se zatím najtvrdohlavejším šéfem. Majitel známé místní kavárny (budeme mu říkat “V”) najal pracovnici, se kterou se dohodl na platbě 6 liber / hod. Ve výplatním termínu jí však dal jen 5 liber / hod. a odmítl proplatit dovolenou. Pracovnice se proto obrátila na BHW, a ti souhlasili, že ji podpoří v boji o získání dlužné mzdy.

Na prvním setkání s V mu BHW předali dopis objasňující příčiny sporu a požadavky pracovnice. Samotná pracovnice se příliš bála V a na prvním setkání nebyla. V vystupoval verbálně i fyzicky hrubě a odmítl přijmout dopis (BHW ho proto nechali v kavárně). A tak přišel první z řady piketů.

Během dvou měsíců zorganizovali BHW a podporovatelé osm piketů. V je zastrašoval, hrozil soudem, několikrát zavolal policii, známý V se pokusil vyhnat protestující zaparkováním auta na chodníku a vytlačením z něho (ani se nepohnuli) a další přátelé V po piketu dokonce sledovali několik aktivistů domů.

BHW a podporovatelé se však nenechali zastrašit a v piketech pokračovali. Atmosféra na nich byla živá a veselá, a V ji pokaždé dotvářel svými nesmírně hloupými názory (jak se můžeš podívat v krátkém videu na konci článku).

Po několika piketech se V vzdal a nabídl pracovnici uspokojivou dohodu. I po zaplacení však dělal problémy pracovníkům a místní skupině Solidarity Federation (MAP Británie) vyhrožoval soudy. Zjevně věděl, že prohrál, a zoufale se pokoušel zachovat si tvář, tak jsme ho prostě měli na háku.

Rozvoj osobnosti a emocionální proměna

V průběhu sporu jsme zaregistrovali na každém, kdo se zapojoval, poměrně zajímavou emocionální proměnu. Na začátku sporu se pracovnice příliš bála V a nechtěla se s ním setkat a prodiskutovat požadavky a zda vůbec přijít na Piket. V se choval násilnický, byl arogantní, vyhrožoval a projevoval se jako velký macho. Lidé z turecké komunity v sousedství – většinou šéfové různých malých podniků – byli nepřátelští vůči SF. Tvrdili, že nikdo by neměl poškozovat podnikání jiných, protože je to jejich živobytí.

Avšak v závěru sporu pracovnice přišla na několik piketů a postavila se V a jeho přatelům. Sám V začal být umírněnější a klidnější a působil strhanejší a rezignovanejší. I lidé z komunity změnili svůj původní názor; nakonec uznali, že piketování je oprávněný způsob, jak dostat dlužné mzdy. Někteří další šéfové se dokonce pokoušeli přesvědčit V, aby zaplatil.

Tato emocionální proměna se projevila v chování všech, kteří byli zapojeni do sporu. Zatímco pracovnice prošla od strachu přes získávání podpory od lidí v okolí až po nabytí dostatečné síly, aby se V postavila, V začal být klidnější a méně konfrontační. Lidé z komunity se zpočátku stavěly proti piketujícím, postupně však jen tiše pozorovali situaci a později se otevřeně hádali s V. Aktivisté pravidelně se účastnící na piketech začali být hlučnější a veselejší a dávali jasně najevo, že s piketmi nepřestanou.

Další souvislosti

V době, kdy jsme prováděli přímé akce, dva pracovníci zjišťovali i “právní možnosti”. Po diskusi s nevládní organizací Citizens Advice Bureau (CAB) poskytující bezplatnou právní pomoc se ukázalo, že CAB jim nemůže téměř vůbec pomoci a pracovníci si rychle uvědomili, že zákon je nastaven tak, že chrání šéfy a ne nás.

Během piketů byla veřejnost šokována, že šéfovi může projít nelegální jednání. Lidé byli ještě více šokováni, že během piketů přijela policie, ale přestože šéf zaplatil méně než minimální mzdu, policie s tím nic neudělala a ignorovala toto nelegální jednání. Několikrát se lidé spontánně zapojili do piketů a pomáhali šířit letáky. Policisté a soudy možná nejsou na straně pracujících, ale solidarita a přímé akce dávají běžným lidem sílu zlepšit svůj život.

Krátký dokument o sporu (v angličtině, částečně s anglickými titulky)

Klikni na fotku ↓↓↓

SolFed

Text přeložen z webu priamaakcia.sk