Co se píše jinde o sporu s restaurací Řízkárna, která nevyplácí mzdy

Co se píše jindeBěhem sporu s restaurací Řízkárna se postupně šíří informace i mimo infokanály MSS. Oběvují se v různých mediích nejen v ČR, ale i v Německu, Slovensku, Francii, Rakousku a USA. Někde jde o výsledek mezinárodní spolupráce mezi MSS a spřátelenými skupinami mimo ČR. Jinde jde o spontánní iniciativu redaktorů různých médií.

Nový prostor

Od 11. listopadu 2014 je v prodeji Nový prostor č. 447. Téma čísla je Továrna. Uvnitř v rubrice Zprávy z ulice najdete i sloupek věnovaný sporu s Řízkárnou. Následuje přepis sloupku:

V říjnu se v Praze uskutečnila série nezvyklých demonstrací. Na podporu ženy, které její bývalý zaměstnavatel, provozovatel pražské restaurace Řízkárna Vladimír Krulec, odmítá již více než rok zaplatit dlužnou mzdu, je svolala skupina Mostecká solidární síť. Již za prosinec 2013 dostala paní Anna jen část peněz, za leden 2014 jí pak Řízkárna dluží mzdu celou. Provozovatel Krulec dluh uhradit odmítá. Členové Mostecké solidární sítě mu proto nejprve zaslali protestní dopis, a když to nezabralo, rozlepili v Praze plakáty, které na podivné praktiky restaurace upozorňují. Když ani poté dlužná mzda nepřišla, uskutečnili před jeho restaurací demonstraci, jejíž součástí bylo informování zákazníků a výzva k bojkotu. Zatímco se před restaurací ozývalo mnohohlasné “Zaplať mzdu”, viditelně rozrušený Krulec nadával na vegany a anarchisty všech zemí. Mzdy se paní Anna sice stále nedočkala, demonstranti se však nevzdávají a v dalších dnech plánují před restaurací uskutečnit řetězový protest během celé otevírací doby.” zdroj: Nový prostor # 447

Hospodářské noviny

V hospodářských novinách je v rubrice Zápisky protivného hosta věnován sporu s Řízkárnou část článku. Celý text je zde:

Allgemeines Syndikat Koln (Německo) – Prager resataurant im arbeitskampf der MSS

Alternative libertaire (Francie) – Appel à la solidarité avec un employé de restaurant de Řízkárna à Prague

Wiener arbeiter*innen syndikat (Rakousko) – Solidaritätsaufruf für Prager Restaurantarbeiterin

Workeres solidarity aliance (USA) – Call for solidarity with an employee of Řízkárna restaurant in Prague

FAU (Německo) – Restaurantbetreiber zahlt nicht – Solidaritätsnetzwerk bittet um Protestmails

Priama akcia (Slovensko) – Podpor Mosteckú solidárnu sieť v boji za vyplatenie dlžnej mzdy ex-zamestnankyni reštaurácie