Výzva k solidaritě s okradenou zaměstnankyní pražské restaurace Řízkárna

protestní E-mail_ŘízkárnaMostecká solidární síť (MSS) by tímto chtěla poprosit o přeposílání protestního e-mailu na kontakty restaurace Řízkárna, která odmítla vyplatit mzdu své zaměstnankyni. Stačí pouze vyplnit e-formulář, prostřednictvím kterého bude vedení firmy zaslán vzorový protestní e-mail, jehož text najdeš po kliknutí na tento odkaz. Znění vzoru je možné libovolně pozměnit.

* * *

O co vlastně jde

Paní Anna S. kontaktovala Mosteckou solidární síť poté, co jí syn zprostředkoval informace o činnosti MSS v oblasti bojů za nevyplacené mzdy. Anna nás požádala o pomoc s řešením jejího sporu se šéfem restaurace Řízkárna. V restauraci pracovala několik měsíců. Nejprve dostávala řádně zaplacenou mzdu. Za prosinec 2013 však zaměstnavatel Vladimír Krulec vyplatil Anně méně, než na kolik měla nárok. Čekala ještě leden 2014, ale nedočkala se dokonce ani lednové mzdy. Po této zkušenosti Anna přestala pro restauraci pracovat.

Anna se následující měsíce snažila vlastní iniciativou peníze od bývalého zaměstnavatele získat. Ten se však snažil vyhýbat přímé komunikaci, aby se problémem nemusel zabývat. Většinou ke komunikaci využil ostatní zaměstnance firmy.

Když se MSS sešla s Annou, prvním krokem bylo společně definovat hlavní cíl – vyplacení dlužné mzdy, a to co nejdříve. Následovalo navázání spolupráce se Solis, což je solidární síť působící v Praze. Společně byl sestaven dopis se sedmidenním ultimátem na vyplacení mzdy. Dopis jsme se pak v sobotu 13. 9. 2014 pokusili kolektivně předat přímo Vladimírovi Krulcovi v restauraci Řízkárna. Přítomná zaměstnankyně nám však odmítla zprostředkovat přímý kontakt. Dopis byl tedy předán jí a ona slíbila jeho předání šéfovi. Pro jistotu byl odeslán ještě poštou.

Vladimír Krulec na dopis nereagoval. Vzhledem k tomu, že mzda nebyla do stanoveného termínu vyplacena, Mostecká solidární síť a Solis se rozhodli přistoupit k zahájení kampaně se zapojením dalších skupin a jednotlivců u nás i v zahraničí. Prvním krokem je odesílání protestních e-mailů adresovaných vedení společnosti restaurace Řízkárna. Do této aktivity se můžeš snadno zapojit i ty. Další kroky kampaně budou následovat, dokud nebude mzda vyplacena.

Zapoj se

Pro jednotlivce je přeposlání e-mailu nenáročný krok. Pokud to udělá větší počet lidí, bude to pro vedení firmy nezanedbatelný signál, že za cílem vyplacení dlužné mzdy stojí mnoho lidí z celého světa. Naše kampaň vychází z jednoduché logiky, že jednotlivce lze snadno ignorovat, ale mezinárodní kolektivní tlak už není tak snadné přehlížet.

Přeposláním protestního e-mailu však zdaleka nejsou vyčerpány všechny možnosti, jak Annu podpořit. Existují i jiné formy podpory jak na úrovni jednotlivých měst, tak v mezinárodní rovině. Brzy o nich zveřejníme informace s praktickými radami, jak je realizovat co nejúčinněji.

* * *

Protestní e-mail adresovaný vedení restaurace Řízkárna

Předmět: Mezinárodní protest

Tímto textem se připojuji k mezinárodnímu protestu proti jednání Vladimíra Krulce, který okradl zaměstnankyni Annu S. o mzdu za měsíc prosinec 2013 a leden 2014, kterou si vydělala prací v restauraci Řízkárna v Praze. Takové jednání považuji za neobhajitelné.

Restaurace Řízkárna je zodpovědná za vyřešení situace. Dokud nebude mzda vyplacena, budu o tomto případě informovat nejen v zemi, ve které žiji, ale i jinde ve světě. Budu také podporovat veškeré formy protestů proti zmíněným praktikám ve vaší firmě.

Tímto vyjadřuji solidaritu s paní Annou S. a zdůrazňuji ochotu postavit se za její práva.

Jméno, město, země (případně organizace) a datum.

* * *

Stačí pouze vyplnit e-formulář, prostřednictvím kterého bude vedení firmy zaslán vzorový protestní e-mail, jehož text najdeš po kliknutí na tento odkaz. Znění vzoru je možné libovolně pozměnit.

Logo_Řízkárna_restaurace plná okradených zaměstnanců

 

* * *

Čtete také další články k tématu:

* Další ex-zaměstnanec a ex-zaměstnankyně restaurace Řízkárna se připojili k boji za vyplacení mzdy

* Několik poznámek k reportáži TV Barrandov ke sporu s restaurací Řízkárna

* Nové plakáty s informacemi o Vladimírovi Krulcovi, který nevyplatil mzdu

* MSS a Solis zahájily protesty proti restauraci Řízkárna, která nevyplatila mzdu (+ video)