Anatomie vítězství: jak jsme uspěli za tři hodiny

1977152_601781909905641_1203451774_nPřinášíme informace o dalším úspěšném boji proti šéfovi, který okradl zaměstnance o mzdu. Tentokrát jde o vítězství solidární sítě z Portlandu.

* * *

Flores Auto Body (opravna aut v Portlandu) nemá rozhodně nejlepší renomé. Obzvláště pokud jde o zacházení s jejich zaměstnanci. Najímají rozličné pracovníky na velmi intenzivní a náročnou práci a poté jim odmítají platit, protože tvrdí, že nemají žádné peníze. Harrison, zaměstnanec, který je také členem VOZ Worker’s Centre (Asociace podporující práva pracujících v Portlandu), byl najat, aby několik pracovních dní pomáhal v dílně. Na konci práce mu dlužili takřka 550 dolarů (11 000 Kč), začal si stěžovat, ale vypadalo to, že zaměstnavatel v autoopravně peníze nevyplatí.

Proto se členové Portlandské solidární sítě spojili s kolektivem VOZ a zahájili veřejný piket před autoopravnou, aby ukázali stávajícím a potencionálním zákazníkům, že majitelé nevyplácí zaměstnancům peníze za jejich práci. S podporou asi dvaceti členů místní komunity i samotného Harrisona stáli před opravnou s cedulemi, na kterých bylo mimo jiné: „Krádež mzdy je zločin.“ Po chvíli živého prozpěvování vyšel majitel ven, aby se podíval, co se děje. Jeden z členů solidární sítě mu jasně řekl, že je třeba vyplatit Harrisonovu mzdu, nebo bude piket pokračovat. Na to reagoval majitel tím, že piket pokračovat nemusí a že se bez prodlení postará o peníze. Poté zajistil předání peněz a Harrison obdržel dva šeky.

Kampaň, která mohla trvat týdny či snad měsíce, se jednoduše vyřešila díky jedné kolektivní akci. Spojením komunit solidární sítě, VOZ a Portlandské IWW vyšlo najevo, že majitel čelí silné hrozbě, která by mohla vážně ohrozit jeho byznys. Ve snaze zastavit celou kampaň dřív, než se stane konstantním problémem, vydal celou dlužnou částku, čímž ukončil celý nátlak.

Toto je důležitý precedent, protože ukazuje, že kolektivní síla solidarity může rychle a účinně řešit tento typ krádeží mezd. Stejně tak ukazuje dalším zaměstnancům v okolí, že je zde síla, která jim může pomoci vymáhat jejích nevyplacené peníze.

Kampaň proti autoopravně ukončena a ještě jeden ze zaměstnanců dostal svoji nevyplacenou mzdu, na kterou měl nárok. I přesto je tato krádež mezd jasným porušením pracovních zákonů, což je neuvěřitelně běžná praxe napříč všemi sektory. Šance, že se člověk stane obětí tohoto zločinu, se jen zvyšuje na základě barvy pleti, původu, pohlaví a sexuální orientace. Všichni tito lidé se mohou stát obětí predátorských byznysmenů. Je jediná cesta, jak toto jednání účinně zastavit. Ukázat jim, že jsme kolektivně organizovaní a odmítáme takové praktiky. Vzdor a úspěch se stane normálním a tím bude obtížnější okrádat zaměstnance o jejich peníze.

Portlandská solidární síť bude i nadále pokračovat ve spolupráci s kolektivem VOZ na dalších případech nevyplacených mezd.

Když bojujeme, tak vyhráváme! 10014606_10152293370130883_1292690014_n* * *

Přeloženo z webu: portlandsolidarity.org